Вынікі конкурсу дызайну ўваходнага квітка НММ РБ

18 красавіка 2007 г. былі падведзеныя вынікі сумеснага конкурсу дызайну ўваходнага квітка Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь і ЗП "Брытыш-Амерыкан Табака Трэйдзінг Компані". Лепшай працай журы прызнала ўваходны квіток, прапанаваны мінскім дызайнерам Дзмітрыем Мурашовым. Яму быў уручаны галоўны прыз - сертыфікат на 500 000 рублёў.

"Упершыню за трохгадовую гісторыю конкурсу на суд журы быў прадстаўлены 61 варыянт дызайну. Гэта амаль у 3 разу больш, чым год назад, - адзначыў дырэктар Нацыянальнага мастацкага музея Ўладзімір Пракапцоў. - Разам з цікавасцю да конкурсу расце і ўзровень падачы прац, іх падрыхтоўкі да друку і, што вельмі важна, усё больш аўтараў імкнуцца перадаць атмасферу музея, выкарыстоўвая знакавыя і сімвалічныя вобразы. Таму мы задаволены вынікамі конкурсу, і спадзяемся, што нашы госці па заслугах ацэняць новы дызайн уваходнага квітка".

Усе працы, пададзеныя на конкурс, былі аб'яднаныя ў асобную экспазыцыю ў холе НММ, дзе за квіток, які спадабаўся маглі прагаласаваць наведвальнікі музея. Такім чынам, быў вылучаны пераможца ў намінацыі "Прыз сімпатыі гледачоў ". Ім стала студэнтка Ніна Пятроўская (Мінск).

"Конкурс становіцца ўсё больш значнай падзеяй у культурным жыцці Беларусі, падзеяй, якое чакаюць і да якога рыхтуюцца. Сёлета ён выйшаў на міжнародны ўзровень: 4 працы даслала нам дызайнер з Нямеччыны Корола Цітовіч. Але для нас асабліва важна, што пры гэтым большасць яго ўдзельнікаў - гэта маладыя дызайнеры, і дзякуючы конкурсу ў іх ёсць яшчэ адна магчымасць прадэманстраваць свой талент", - сказала мэнэджэр па карпаратыўных сувязях ЗП "Брытыш-Амерыкан Табака Трэйдзінг Компані" Вольга Климанович.

Спецыяльны прыз дырэктара НММ РБ атрымала дызайнер Святлана Ковель.

Даведка
Арганізатарамі конкурсу дызайну ўваходнага квітка з'яўляюцца Нацыянальны мастацкі музей Рэспублікі Беларусь і ЗП "Брытыш-Амерыкан Табака Трэйдзінг Компані". У перыяд з 19 сакавіка па 9 красавіка ўсё жадаючыя прыняць удзел у конкурсе маглі прапанаваць свой варыянт новага дызайну ўваходнага квітка НХМ. Пераможца і ўладальнік галоўнага прыза (500 000 рублёў) быў вызначаны па выніках незалежнага галасавання журы, у склад якога ўваходзяць: дырэктар НХМ РБ Уладзімір Прокопцов, яго намеснік па навуковай працы Надзея Усова, а таксама іншыя супрацоўнікі музея, прадстаўнікі ІП "Бритиш-Американ Тобакко Трэйдзінг Компани", старшыня Беларускага саюза дызайнераў Зміцер Сурский, прарэктар Беларускай акадэміі мастацтваў Міхал Баразна, мастак Уладзімір Васюк. Аўтару дызайну, які набраў больш за ўсё галасоў наведвальнікаў музея, быў уручаны "Прыз сімпатыі гледачоў " (100 000 рублёў).