з 28 кастрычніка па 25 лістапада (кожную суботу а 16-й гадзіне)

1807 год, Мінская губерня. У збяднелай дваранскай сям’і нараджаецца чалавек, чыё жыццё будзе падобным на прыгодніцкі раман і чыё імя стане сінонімам рамантыкі XIX стагоддзя. Гаворка, вядома ж, пра Напалеона Орду – мастака, музыканта і падарожніка, аўтара вялікага корпуса дакументаў аб культурнай спадчыне Рэчы Паспалітай, што адышла ў нябыт. Яго будні ўключалі музычна-паэтычныя імправізацыі з Адамам Міцкевічам, паўстанне 1831 г. (у выніку чаго прыйшлося эмігрыраваць у Францыю пад чужым імем), урокі малюнка ў П’ера Жэрара і музыкі – у Фрэдэрыка Шапэна, дырэктарства ў Італьянскай оперы і яшчэ мноства клопатаў, звязаных з геапалітыкай таго часу. У ходзе лекцыйнага цыклу гаворка пойдзе ў роўнай ступені пра самога Напалеоне Орду і пра ўплыў, які яго дзейнасць аказала на даследаванні архітэктуры, музыкі і візуальнага мастацтва. Паглыбіцца ў тэму дапамогуць гісторыкі і мастацтвазнаўцы, даследчыкі творчасці Напалеона Орды.

Праграма

28.10.17

Напалеон з роду Ордаў

Валерый Пазнякоў, кандыдат гістарычных навук, Беларускі навукова-даследчы інстытут дакументазнаўства і архіўнай справы

04.11.17

Архітэктурны ваяж. Погляд з XIX     стагоддзя

Ганна Шымялевіч, кандыдат мастацтвазнаўства, дацэнт Беларускай дзяржаўнай акадэміі мастацтваў

11.11.17

Орда. Мастацкі вобраз і рэстаўрацыя

Юлія Лісай, магістр мастацтвазнаўства, старшы навуковы супрацоўнік Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь

18.11.17

Вучань Шапэна, акампаніятар Міцкевіча

Святлана Немагай, музыказнаўца, кандыдат мастацтвазнаўства, выкладчык БДАМ

25.11.17

Напалеон Орда. Толькі пра кіно

Алена Шаройка, кандыдат мастацтвазнаўства, дацэнт Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта культуры і мастацтваў

Музей пакідае за сабой права ўносіць змены ў праграму ў выпадку аб’ектыўнай неабходнасці.

Месца правядзення: зала выставы «Напалеон Орда. Ілюстраваная энцыклапедыя краіны»

Кошт білета на адну лекцыю: 5 руб. (дарослыя), 2.50 (школьнікі, студэнты)

Кошт абанемента на 5 наведванняў: 12 руб. (дарослыя), 7 руб. (школьнікі, студэнты)

Даведкі па тэл.: (017) 220-22-87