01.02 - 31.05.2017

У гістарычнай перспектыве ХХ стагоддзе стаў насычаны падзеямі як ніякі іншы. Ён быў поўны грамадскіх сутыкненняў, рэвалюцый, супярэчнасцей і навацыйных ідэй. Для Заходняй Еўропы ХХ стагоддзе стала стагоддзем глабалізацыі, капіталізацыі, камадыфікацыі; для рэспублік Савецкага саюза – у першую чаргу гісторыяй камуністычных ідэалаў, выкликанага імі сацыяльнага эксперыменту і эпахальнага краху.

ХХ стагоддзе стварыла добрую глебу для размовы пра трансфармацыю сацыяльных палёў, змены на палітычнай карце, узлёты і падзенні эканамічных сістэм, але не толькі пра гэта. У фокусе ўвагі Нацыянальнага мастацкага музея традыцыйна стануць мастацтвазнаўчая і культуралагічная праблематыкі. Спакон веку мастацтва, нібы люстэрка, апранае ў мастацкую форму калектыўныя ўяўленні і жыва рэагуе на з’яўленне новых светапоглядных канструктаў. Індывідуалізацыя погляду, запазычанне ўсходніх матываў на Захадзе і заходніх – на Усходзе, авангард першай і другой хвалі, нараджэнне масавай культуры, метамарфоза твора мастацтва ад класічнай карціны да відэаінсталяцыі – і гэта толькі малая частка таго, што мае на ўвазе цыкл лекцый аб ХХ стагоддзі ў Нацыянальным мастацкім музеі Рэспублікі Беларусь.

Цыкл ўяўляе сабой 18 аўтарскіх лекцый, падрыхтаваных супрацоўнікамі музея, а таксама запрошанымі даследнікамі.

Лекцыі праходзяць кожную сераду а 19-гадзіне, Малая зала

Кошт білета на адну лекцыю: 5 руб. (дарослыя), 2.50 (школьнікі, студэнты)

Кошт абанемента: 20 руб. (10 наведванняў), 12 руб. (5 наведванняў)

Кошт абанемента для школьнікаў і студэнтаў: 11 руб. (10 наведванняў), 7 руб. (5 наведванняў)