Арт-занятак па “Графічным хоку”

Як мала для вобраза трэба – усяго тры радкі.

Як мала для вобраза трэба – лінія, пляма, кропкі.

“Графічнае хоку” – гэта паэтычнае імгненне выплюхнутай тушы на ліст паперы.

“Графічнае хоку” нарадзілася як заданне па арт-выразнасці і кампазіцыі, гэта магчымасць свайго эмацыянальнага і пачуццёвага выказвання ў графічнай форме. Візуальная (арт) мова, як і вербальная (словы, голас), мае свае выразныя сродкі, законы, прынцыпы ўспрымання. Візуальныя зносіны ў жыцці чалавека ідуць пастаянна, на працягу ўсяго часу, пакуль ён успрымае свет вачыма. Валодаць візуальнай мовай важна не толькі мастакам, але і ўсім, хто любіць, цікавіцца мастацтвам, для каго важна сваё візуальнае асяроддзе, таму што менавіта мы самі яго фарміруем і ствараем.

На арт-занятку па “Графічным хоку” * (2 лістапада а 15-й гадзіне) вы зможаце падзяліцца сваімі мастацкімі эмоцыямі, пачуццямі, музыкай ўнутры вас, паспрабаваць сябе ў ролі арт-паэта.

Патрэбна рэгістрацыя па спасылцы: https://forms.gle/93tgo2kimPtaq44j7

“Графічнае хоку не пра палі і бярозы. Яно пра пачуцці, пра музыку, што адчуваеш, калі сутыкаешся з ім. Гэта спроба за некалькі хвілін перакласці, знайсці свой уласны сэнс і настрой у трох радках хоку і паэтычна, дакладна намаляваць іх на паперы”, – Аляксей, удзельнік занятку “Графічнае хоку”.

Для арт-занятку “Графічнае хоку” спатрэбіцца чорная туш, любыя пэндзлі розных памераў, папера фармату А4, шкляначка для вады.

Уваход па білеце ў музей або карце госця НММ.