Персанальная выстава Плаксіна Валерыя Мікалаевіча

Персанальная выстава Плаксіна Валерыя Мікалаевіча прысвечана аднаму з самых цікавых і смелых напрамкаў у мастацтве – поп-арту.

Поп-арт – гэта кірунак у мастацтве, заснаваны на аб’ектах масавай культуры і накіраваны на забавы і камерцыю. Вядучую ролю ў развіцці напрамку ігралі рэклама, мода, трэнды, іконы стылю, розныя сродкі папулярызацыі і камерцыйнага руху наперад. Поп-арт быў рэакцыяй на сур’ёзнасць абстракцыянізму і іншых стыляў мастацтва ХХ стагоддзя. Стыль называюць адным з адгалінаванняў мастацтва авангарду.

Рух быў заснаваны ў 1950-х гадах, пікам папулярнасці сталі 1960-я. Радзіма поп-арта – Вялікабрытанія, але найбольшага развіцця рух дасягнуў у ЗША, дзе сталіцай гэтага культурнага напрамку стаў Нью-Ёрк. Заснавальнікамі і найбольш вядомымі творцамі ў стылі поп-арт былі Эндзі Уорхал і Джаспер Джонс.

Поп-арт партрэты з'яўляюцца адным з раздзелаў авангарднага мастацтва. Даступнасць і прастата – аснова неверагоднай папулярнасці гэтага кірунку. Яркія колеры, свабода малюнка, крэатыўнасць форм, незвычайныя светлавыя рашэнні, пратэст нудзе і выклік грамадству, імкненне вылучыцца – усё гэта раскрывае поп-арт у поўнай меры.