Зорка Мікалая Селешчука

З 12 кастрычніка ў Нацыянальным мастацкім музеі Рэспублікі Беларусь пачне працаваць выстава твораў жывапісу і графікі аднаго з самых знакамітых і папулярных беларускіх мастакоў апошняй трэці ХХ стагоддзя – Мікалая Міхайлавіча Селешчука (1947-1996) – "Зорка Мікалая Селешчука", прымеркаваная да 60-годдзя з дня нараджэння мастака. У экспазыцыі будуць прадстаўленыя каля 50-ці твораў з фондаў дзяржаўных музеяў і прыватных збораў Беларусі.

Яго творам уласцівыя нейкае парадаксальнае, спалучэнне прастаты і складанасці, якое трывожыць, выдасканаленасці і наіўнасці, урбанізму і народнасці, а персанажы – адхілена-неадназначныя: у іх "выдатнае" можа абвінуцца пужалым, пачварнае па-свойму "хораша". І калі разуменне выдатнага Мікалая Селешчука можна падзяляць або няма, то не захапляцца яго пэўнасцю сабе, яго "служэнню прыгажосці" немагчыма.

Работа выставы падоўжыцца да 10 лістапада 2007 г.

Вярнуцца >>